Marlena Drozdowska


Marlena Drozdowska, znana również z nazwiska rodowego Wiśniewska, urodziła się 15 lipca 1958 roku w Giżycku. Jest to uznawana za jedną z wybitnych postaci w polskiej kulturze muzycznej, szczególnie w dziedzinie piosenki.

Od lat 70. XX wieku, jej kariera muzyczna zdobywa uznanie w kraju, przyciągając uwagę zarówno krytyków, jak i miłośników muzyki.

Życiorys

Marlena Drozdowska to wybitna polska piosenkarka, absolwentka Wydziału Piosenkarskiego Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Jej kariera rozpoczęła się debiutem w 1973 roku na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich (FPiPS) w Krakowie. W tym samym roku nawiązała współpracę z Grupą I, co zaowocowało znakomitym występem podczas XII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonując utwór „Radość o poranku” (muz. Juliusz Loranc, sł. Jonasz Kofta), artystka zdobyła prestiżową nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

Po tym sukcesie Królowa Disco występowała w kabarecie Pod Egidą. W latach 1976–1980 była częścią wschodnioniemieckiego zespołu wokalnego Gerd Michaelis Chor, gdzie zdobywała doświadczenie na międzynarodowej scenie muzycznej. Dalsze kroki wokalne prowadziły ją do własnego zespołu Hotline, z którym koncertowała do 1985 roku w dyskotekach zachodniej Europy, w takich krajach jak RFN, Austria i Szwajcaria. Powrót do Polski przyniósł jej możliwość nagrania pierwszej solowej płyty, będącej owocem współpracy z kompozytorem Andrzejem Korzyńskim. Piosenka „Bajadera plaża”, pochodząca z tej płyty, zdobyła serca słuchaczy, zostając przebojem Lata z Radiem w 1986 roku.

W 1991 roku wraz z aktorem Markiem Kondratem nagrała kasetę, która miała stanowić parodię popularnych wówczas przebojów. Zaskakująco, utwór „Mydełko Fa” z tekstem Andrzeja Korzyńskiego okazał się ogromnym hitem, zdobywając sympatię fanów disco polo. Co ciekawe, pomimo satyrycznego zamysłu, piosenka ta zyskała status nieformalnego hymnu. Osiągnęła ogromną popularność, a przez wiele miesięcy utrzymywała się na szczycie międzynarodowej listy przebojów radia For You w Chicago. Współpraca z kompozytorem Januszem Piątkowskim, który rozumiał muzyczne ambicje Drozdowskiej, również wzbogaciła jej dorobek artystyczny.

Życie prywatne

Życie prywatne Marlena Drozdowska jest związane z osobą jej męża. Jan Drozdowski pełni rolę gitarzysty oraz szefa artystycznego w projektach muzycznych, w których uczestniczy piosenkarka.

Nagrody

Artystka zdobyła znaczące wyróżnienia w swojej karierze, które potwierdzają jej talent oraz wpływ na kulturę.

  • 1974: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za utwór Radość o poranku,
  • 1996: nagroda na festiwalu Bratysławska lira za piosenkę Wołaj.

Dyskografia

W dorobku artystycznym Marleny Drozdowskiej znajduje się wiele znakomitych wydań. Jej solowa kariera rozpoczęła się w 1988 roku od albumu Bajadera plaża, który został wydany na płycie winylowej (Pronit PLP-0124). Kolejne istotne produkcje w jej repertuarze to:

  • 1991: Mydełko Fa,
  • 1991 LP: Dziewczyna glina (Muza SX-3046),
  • 1992: Mydełko Fa 2 / Budyniowe Góry (Disco Amigos),
  • 1994: Bananowy raj,
  • 1995 CD: Wołaj (Koch International),
  • 1996 CD: Moje najlepsze (Koch International),
  • 1998 CD: Łatwe życie (ZPR Records),
  • 2005 CD: Czasami nie jest źle (Marlena Production),
  • 2007 CD: Kolędy (Marlena Production).

Ważnym źródłem inspiracji w jej twórczości są także albumy składankowe. Już w 1974 roku zadebiutowała pod swoim panieńskim nazwiskiem Marlena Wiśniewska na LP z utworami różnych wykonawców, zatytułowanym Opole ’74 – Premiery (Muza SXL 1131). W kolejnych latach wydała:

  • 1987 SP Marlena Drozdowska / Irena Santor, Marian Kociniak: Przeboje Lata z radiem (Tonpress S-643),
  • 1988 LP różnych wykonawców: Pan Kleks w kosmosie (Polton LPP-036),
  • 1991 LP różnych wykonawców: Magic Box, czyli tajemnica Melośmiacza – Musical (LP, Muza SX-3039/40).

Dodatkowo, w 1986 roku brała udział w sesji nagraniowej z Piotrem Fronczewskim, co zaowocowało albumem Na progu raju (Polton LPP-029). Ponadto, jej bogaty zbiór osiągnięć muzycznych sprawia, że Marlena jest rozpoznawalną postacią na polskiej scenie muzycznej.


Oceń: Marlena Drozdowska

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:12