Paweł Dunal


Paweł Dunal, urodzony 25 lutego 1978 roku w Giżycku, jest zasłużonym polskim malarzem współczesnym. Jego kariera artystyczna nabrała tempa po ukończeniu prestiżowej uczelni, a w 2008 roku zdobył dyplom z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prowadzonej przez cenionego profesora Jarosława Modzelewskiego.

Jego debiutancka wystawa miała miejsce w kwietniu 2008 roku i odbyła się w Galerii m2 [m kwadrat] w Warszawie, co stanowiło istotny punkt zwrotny w jego karierze artystycznej. To wydarzenie na stałe wpisało go w krąg współczesnych artystów Polski.

Twórczość

W 2009 roku Paweł Dunal zdobył status finalisty 9. edycji konkursu im. Eugeniusza Gepperta organizowanego we Wrocławiu, a w 2013 roku z sukcesem wziął udział w 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Artysta został wymieniony w licznych publikacjach, w tym autorstwa Piotra Bazylko oraz Krzysztofa Masiewicza, jak Notes dla Kolekcjonerów, Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej oraz w pracy Kamy Zboralskiej, Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w Sztukę, tom trzeci.

Od 2007 roku artysta znajduje się w ofercie warszawskiej Galerii m2 [m kwadrat]. W związku z dużą wystawą retrospektywną z 2014 roku, zatytułowaną „Sowy nie są tym, czym się wydają”, Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze stwierdziło:

Paweł Dunal (…) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów swojego pokolenia. W swoich obrazach swobodnie łączy różne wątki współczesnej kultury, odnosząc się do niej we wszystkich jej aspektach. Eksploruje historię sztuki, zastanawia się nad rolą środków poszerzających wyobraźnię i ludzką seksualnością. Malarstwo jest dla niego środkiem komunikowania, ciągle adekwatnym do błyskawicznie zmieniającego się świata. Nad obrazami pracuje często długo, mając świadomość wagi efektu ostatecznego. Równie swobodnie porusza się w obszarach abstrakcji jak i szczegółowej opowieści. Nie obawia się emocji, intuicji, korzysta z podświadomości jako źródła twórczości. Zielonogórska wystawa jest pierwszą retrospektywą artysty.

Wystawy

Wystawy indywidualne

Paweł Dunal, uznany artysta, ma na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych, które odbyły się w różnych prestiżowych miejscach. W 2007 roku zaprezentował swoje prace na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jego debiutancka wystawa, zatytułowana Zielona fala, dmuchane flamingi…, miała miejsce w 2008 roku w Galerii m2 [m kwadrat] w Warszawie. W tym samym miejscu kontynuował swoją ekspozycję, gdzie w 2009 roku prezentował Mushroom Story, stanowiącą pierwszą odsłonę cyklu 3 x Dunal. Kolejne odsłony, Wielkie kąpiące się oraz Sobą, miały miejsce także w tym samym roku, nadal w Galerii m2.

W 2010 roku Dunal wystawił swoje prace na wystawie Uczłowieczanie w tej samej galerii. W 2012 roku miała miejsce wystawa Wokół czerni w Bialskim Centrum Kultury, Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej. Następnie, w 2013 roku, zaprezentował swoje dzieła w wystawie Walking on Sunshine również w Galerii m2.

W 2014 roku artysta zorganizował wystawę noszącą jego imię w Centrum Olimpijskim w Warszawie, we współpracy z Galerią m2 [m kwadrat]. W tym samym roku miała miejsce wystawa Rdza w andel’s Hotel Łódź, a także ekspozycja Sowy nie są tym, czym się wydają w BWA w Zielonej Górze. Również w 2015 roku odbyła się wystawa Swąd Ostateczny w Galerii m2.

Wystawy zbiorowe

Artystyczna ścieżka Pawła Dunala obejmuje także liczne wystawy zbiorowe. Jego uczestnictwo w wystawie Autoportret w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli miało miejsce w 2005 roku, w ramach wystawy pokonkursowej.

Dwa lata później, w 2006 roku, brał udział w Magazynie Sztuki w Galerii Wizytującej w Warszawie. W 2008 roku artysta prezentował swoje autoportrety na wystawie Portret własny, organizowanej przez CSW, w Galerii Okna w Zamku Ujazdowskim.

Rok 2008 przyniósł także inne ważne wystawy, takie jak Dyplomy 2008 w byłej Wytwórni Wódek Koneser w Warszawie. W 2009 roku brał udział w Malarstwo. Bez ram na 9. Konkursie im. Eugeniusza Gepperta w Galerii BWA Awangarda we Wrocławiu oraz na Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi w 2010 roku.

W 2013 roku jego prace były częścią 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, które odbyło się w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Kolejny rok przyniósł wystawę Dionizos. Współczesna odsłona mitu w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. W 2015 roku artysta miał zaszczyt być częścią wystawy Palindrom, której kuratorem był Robert Kuśmirowski, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Przypisy

  1. Oficjalna strona artysty
  2. Paweł Dunal – Rdza [online], andelsart.com [dostęp 19.11.2017 r.]
  3. EXIT nowa sztuka w polsce [online], kwartalnik.exit.art.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
  4. BWA Zielona Góra / Prezentujemy sztukę współczesną - Paweł Dunal - Sowy nie są tym, czym się wydają [online], bwazg.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
  5. ArtBazaar - Kolekcjonowanie Sztuki Najnowszej: Paweł Dunal - Walking on Sunshine w galerii m2 [online], artbazaar.blogspot.com [dostęp 19.11.2017 r.]
  6. Paweł Dunal w Galerii w warszawskim Centrum Olimpijskim - Sztuka - rp.pl [online], rp.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
  7. Rodzina człowiecza na grzybach i w kosmosie - Sztuka - rp.pl [online], rp.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
  8. ArtBazaar - Kolekcjonowanie Sztuki Najnowszej: „Sowy nie są tym, czym się wydają” Pawła Dunala w BWA w Zielonej Górze [online], artbazaar.blogspot.com [dostęp 19.11.2017 r.]
  9. ART AKTUALIA: Podwójny portret własny [online], artaktualia.blogspot.com [dostęp 19.11.2017 r.]
  10. 9. Konkurs Gepperta :: Dunal Paweł [online], geppert.art.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
  11. Wystawie towarzyszył wydany przez galerię m2 katalog: Paweł Dunal – Zielona fala, dmuchane flamingi... / Green wave, inflatable flamingos... (tekst: Jarosław Trybuś) ISBN 978-83-925838-2-0

Oceń: Paweł Dunal

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:22