Kościół ewangelicki znajdujący się w Giżycku, datujący się na rok 1827, jest kluczową świątynią tego regionu.
Jako kościół ewangelicko-augsburski, stanowi główny ośrodek duchowy parafii ewangelickiej w Giżycku, która należy do diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Historia tego miejsca jest nie tylko obiektem zainteresowania dla lokalnej społeczności, ale także dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kulturowym regionu.
Historia
Pierwszy kościół ewangelicki w Giżycku powstał w czasach Reformacji, przybierając formę drewnianą. W 1633 roku zrealizowano budowę większej, murowanej świątyni, która zyskała także wieżę w 1642 roku. Niestety, budowla ta padła ofiarą pożaru w 1686 roku, a decyzja o odbudowie została podjęta w 1709 roku.
W kolejnych latach, w 1728 roku, do kościoła zakupiono trzy dzwony, każdy w innej wielkości. Wydarzenia tragiczną kontynuowały się, a 3 kwietnia 1822 miało miejsce kolejne zniszczenie budowli. Reakcją parafii była uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię 11 maja 1826. Zbieranie funduszy na budowę trwało cztery lata, a w mury nowego obiektu wmurowano dokument, w którym odnajdujemy prośbę do Boga o ochronę tej konkretnej świątyni.
Budowa trwała półtora roku i zakończyła się w 1827. Kościół zaprojektowany przez berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla miał formę halową na rzucie prostokąta, przykrytą dwuspadowym dachem. Poświęcenie świątyni miało miejsce 16 września 1827 i towarzyszyły mu dwa nabożeństwa. Pierwsze odbyło się w języku niemieckim z kazaniem ks. M. Gregoroviusa, a następnie odbyło się polskie nabożeństwo prowadzone przez ks. Pawlika, z licznym udziałem księży i wiernych.
W 1881 roku świątynia przeszła przebudowę na styl neoklasycystyczny. W wyniku tych prac okna zostały powiększone, a dobudowano zakrystię i apsydę. Wnętrze wzbogaciło się o nową ambonę oraz ołtarz, którego obraz przedstawia Jezusa Chrystusa i jest dziełem Karla Gottfrieda Pfannschmidta z Berlina.
W latach 1911-1912 parafia podejmowała próby uzyskania funduszy na dalszą rozbudowę, która miała zwiększyć pojemność kościoła do 1400 miejsc siedzących, jednak te starania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. w 1935 roku zmodernizowane organy przez firmę Kemper & Söhne z Lubeki zyskały trakturę elektryczną.
Ostatecznie, w rezultacie wydarzeń II wojny światowej, w 1945 roku budynek przeszedł pod zarząd kościoła rzymskokatolickiego, który nadał mu wezwanie Chrystusa Króla. W czerwcu 1946 roku, dzięki księdzu Emilowi Dawidowi, kościół odzyskała wspólnota ewangelicka.
17 czerwca 1978 roku odbyły się tu po raz pierwszy Giżyckie Koncerty Organowe, podczas których wystąpił artysta Józef Serafin. Zanim w 1995 roku wybudowano cerkiew greckokatolicką w Giżycku, kościół był udostępniany parafii ewangelickiej do odprawiania nabożeństw w obrządku bizantyjsko-ukraińskim.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 14.02.2011 r.]
- a b c d e f g Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku - Historia parafii
- a b Mazury.info.pl - Giżycko - Koncerty Organowe
- Aktrakcje Mazury - Kościół ewangelicki w Giżycku
- a b Gazeta Giżycka - Zakończył się remont w kościele ewangelickim
- Mazury.eu - Kościół Ewangelicki w Giżycku
- ukraincy.wm.pl - Giżycko: cerkiew greckokatolicka św Trójcy
- Moje Mazury - Giżycko: kościół ewangelicki
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Kazimierza Królewicza w Giżycku | Kościół Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku | Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Giżycku | Kościół św. Brunona Biskupa i Męczennika w Giżycku | Kościół św. Anny w GiżyckuOceń: Kościół ewangelicki w Giżycku