Marcin Florian Gawrycki, który przyszedł na świat 7 sierpnia 1975 roku w Giżycku, to wybitna postać w dziedzinie nauk społecznych.
Jako polski politolog i latynoamerykanista, Gawrycki zajmuje się badaniami nad różnorodnymi aspektami politycznymi oraz kulturalnymi Ameryki Łacińskiej.
Obecnie pełni ON funkcję profesora na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kształci przyszłe pokolenia ekspertów w tej dziedzinie.
Jego ekspertyza koncentruje się na stosunkach międzynarodowych oraz historii państw latynoamerykańskich, co czyni go znaczącą postacią w polskim środowisku akademickim.
Kariera naukowa
Marcin Gawrycki, po ukończeniu studiów magisterskich w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego w 1999 roku, a także w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW (ISM UW) w 2000 roku, zdobył solidną bazę wiedzy teoretycznej. W jego edukacji kluczowe było również Studium Bezpieczeństwa Narodowego przy ISM UW oraz BBN.
Następnie podjął studia doktoranckie w ISM UW, które zakończyły się w 2004 roku obroną pracy doktorskiej na temat Między wojną i pokojem – narodowe i międzynarodowe koncepcje rozwiązania konfliktu zbrojnego w Kolumbii, pod opieką promotora Wiesława Dobrzyckiego. W tym samym roku został stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, co stanowiło istotny krok w jego rozwoju naukowym.
W 2008 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy Geopolityka w myśli i praktyce politycznej Ameryki Łacińskiej. Jego osiągnięcia zostały docenione w 2015 roku, gdy Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora nauk społecznych.
Obecnie Marcin Gawrycki pełni funkcję kierownika Zakładu Studiów Pozaeuropejskich ISM UW, gdzie pracuje jako profesor zwyczajny. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje również pracę w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wybrane publikacje
– Cyberterroryzm i problemy bezpieczeństwa informacyjnego we współczesnym świecie, Warszawa 2003 (wspólnie z Agnieszką Bógdał-Brzezińską)
– Między wojną a pokojem – narodowe i międzynarodowe koncepcje rozwiązania konfliktu zbrojnego w Kolumbii, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2004
– Unia Europejska – Ameryka Łacińska i Karaiby: trudne partnerstwo dwóch regionów, Warszawa 2004
– Kuba i rewolucja w Ameryce Łacińskiej, Toruń 2004
– Polityka zagraniczna państw Ameryki Łacińskiej, (redakcja naukowa), Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2006
– Ameryka Łacińska wobec wyzwań globalizacji, Toruń 2006 (redakcja naukowa)
– Kuba i Afryka. Sojusz dla rewolucji, Warszawa 2006 (redakcja naukowa wspólnie z Wiesławem Lizakiem)
– Procesy integracyjne w Ameryce Łacińskiej, Warszawa 2007 (redakcja naukowa)
– Geopolityka w myśli i praktyce politycznej Ameryki Łacińskiej, Warszawa 2007
– Ameryka Łacińska w regionie Azji i Pacyfiku, Toruń 2007 (redakcja naukowa)
– Wenezuela i rewolucja (boliwariańska) w Ameryce Łacińskiej, Toruń 2008
– Dzieje kultury latynoamerykańskiej, Warszawa 2009 (redakcja naukowa)
– W pogoni za wyobrażeniami. Próba interpretacji polskiej literatury podróżniczej poświęconej Ameryce Łacińskiej, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2010
– Liga Narodów Wybranych, (wspólnie z Agnieszką Bógdał-Brzezińską), Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2010
– Uwikłane obrazy. Hollywoodzki film a stosunki międzynarodowe, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2011
– Podporządkowanie – niedorozwój – wyobcowanie. Postkolonializm a stosunki międzynarodowe (współautor: Andrzej Szeptycki), Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2011
Przypisy
- Prof. Marcin Gawrycki, „Instytut Stosunków Międzynarodowych”, 06.02.2013 r. [dostęp 15.08.2018 r.]
- Opis książki Dzieje kultury latynoamerykańskiej w portalu psz.pl [dostęp 02.04.2011 r.]
- Prof. Marcin Florian Gawrycki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.04.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Grzegorz Białuński | Jakub M. Godzimirski | Wojciech KętrzyńskiOceń: Marcin Gawrycki