Irmindo Tadeusz Bocheń to postać, która na stałe wpisała się w polską historię społeczno-polityczną. Urodził się 19 maja 1948 roku w Giżycku, miejscowości znanej z pięknych jezior i malowniczych krajobrazów.
Jako inżynier rolnictwa, Bocheń zyskał uznanie w swoich dziedzinach naukowych, przyczyniając się do rozwoju nowoczesnych technologii i metod w sektorze rolnym. Jego zawodowa droga wykazała, jak istotne jest wprowadzanie innowacji w gospodarstwach rolnych, co pozytywnie wpływa na produkcję oraz efektywność w tym ważnym obszarze gospodarki.
W sferze politycznej, Irmindo Bocheń pełnił funkcję posła na Sejm w dwóch kadencjach – X oraz I. Jego działalność legislacyjna odzwierciedlała zaangażowanie w sprawy lokalne oraz ogólnokrajowe, a także starała się odpowiadać na potrzeby społeczeństwa z Giżycka oraz całej Polski.
Życiorys
Irmindo Bocheń ukończył w 1972 roku studia na Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera rolnictwa. Po zakończeniu nauki objął stanowisko dyrektora w Państwowym Przedsiębiorstwie Rolniczo-Doświadczalnym w Targoszynie. Wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie był aktywnym członkiem egzekutywy komitetu gminnego oraz piastował urząd przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej w Mściwojowie.
W 1989 roku zdobył mandat posła na Sejm kontraktowy, reprezentując okręg legnicki. W trakcie kadencji przynależał do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej. Brał czynny udział w pracach dwóch komisji: Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej.
Powrócił do Sejmu w 1991 roku, tym razem jako przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu jeleniogórsko-legnickim. Jego działalność w Sejmie I kadencji również obejmowała prace w Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej. W 1992 roku stał się pierwszym posłem w historii III Rzeczypospolitej, któremu uchylono immunitet w związku z postępowaniem karnym dotyczącym poświadczenia nieprawdy, jednakże sprawa została później umorzona. W 1993 roku nie ubiegał się o reelekcję.
W latach 1995–1996 pełnił rolę wicedyrektora Departamentu Infrastruktury Wsi w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Następnie, od 1997 do 2003 roku, pracował jako wicedyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Gospodarki.
Oprócz działalności politycznej, angażował się również w sektorze biznesowym, zasiadając w radach nadzorczych spółek prawa handlowego. Na przełomie lat 90. dołączył do zarządu spółki „Polkar”, którą utworzono z inicjatywy między innymi Janusza Maksymiuka. Później objął funkcję szefa doradców w Agencji Nieruchomości Rolnych.
Przypisy
- Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 05.10.2013 r.]
- Wojciech Czuchnowski, Ekspert z wyrokiem, „Gazeta Wyborcza” z 26.03.2004 r.
- Epidemia na Wiejskiej. „Słowo Ludu” z 12-13.07.2003 r. [dostęp 05.10.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Maciej Wróbel | Adam Ołdakowski | Wiesław Piotr Wójcik | Radosław Król | Mirosław Sośnicki | Horst GerlachOceń: Irmindo Bocheń